jem-id
Terug
tech blog

Het selectieproces voor een nieuw framework voor GreenCommerce

Auteur
Gepost op 13 nov 2025
door Natalie Hoogervorst

Zo’n 15 jaar geleden begonnen we met GreenCommerce, ons softwarepakket voor de AGF. Destijds bouwden we dit volgens de standaard van dat moment, een Windows-applicatie die lokaal draaide op de computer van onze gebruikers. Met WinForms en het .NET-Framework hadden we precies de juiste techniek in handen om dat mogelijk te maken. Maar de tijd staat niet stil en wij ook niet. Inmiddels lopen we tegen de grenzen van WinForms aan. De techniek sluit niet meer aan bij de moderne look-and-feel die we ons product willen geven en mist moderne features. Er moest dus echt iets veranderen. In 2025 begonnen we dan ook met een uitgebreid vooronderzoek naar toekomstbestendige technieken voor GreenCommerce. In deze blog nemen we je mee in die reis.

Het onderzoek

Om een techniek te kiezen waar we de komende jaren écht mee vooruit kunnen, begonnen we met een grondig onderzoek. We startten met het in kaart brengen van de mogelijkheden en verdiepten ons ook in hybride technieken. Dat leverde al snel een lijst met kansrijke technieken en frameworks op die voldeden aan onze systeemkaders, hieronder te noemen:

  • Front-end client die communiceert met een API
  • Bedienbaar met keyboard en muis
  • In ieder geval werkbaar op Windows clients
  • Deployment on-premise of in cloud (afhankelijk van update mechanismes)
  • Niet als web-tabblad, maar volwaardige losstaande app
  • Meerdere keren ‘opstartbaar’ (multi-instance)
  • Sneltoetsfuncties huidige versie GreenCommerce moeten blijven bestaan

We kwamen uit op de volgende zeven technieken:

  • AvaloniaUI
  • Uno Platform
  • WinUI3
  • WinForms
  • Electron JS + React
  • Electron JS + Angular
  • React Native

Met de zeven geselecteerde technieken bouwden onze collega’s een kleine testapplicatie. Op die manier konden we direct ervaren hoe goed elke techniek in de praktijk werkte. Tijdens het testen noteerden we de plus- en minpunten en vulden we een vooraf opgestelde scorekaart in. In deze fase lag de focus vooral op de vraag of de technieken aan de gestelde criteria voldeden, de weging van die criteria hadden we op dat moment nog niet bepaald.

In dit proces haalden we inspiratie uit blogs van toonaangevende bedrijven waarvan wij de UI/UX scharen als top. Zo lazen we blog van Spotify en Slack

Nadat alle zeven technieken waren getest, kwam het volledige developmentteam samen om de resultaten te evalueren. We bespraken de genoteerde plus- en minpunten en analyseerden de scores uit de scorekaarten. Vervolgens bepaalden we gezamenlijk het belang van de verschillende criteria in de scorekaart. Elk teamlid gaf individueel een weging aan deze criteria. Elk framework kreeg een eindscore. Met de best presterende techniek gingen we vervolgens verder testen.

Tekst gaat verder onder illustratie

De winnaar: Electron JS + Angular

Het framework met de meeste punten was Electron JS + Angular. Deze technieken zijn we uitvoerig gaan testen. Zo deden we kleine experimenten en controleerden we of we konden maken wat we wilden met proof of concepts. We wilden een goed beeld krijgen van de techniek, maar ook mogelijke obstakels die we tegen zouden kunnen komen. Wat is het toekomstperspectief van de techniek? Deze tests werden door het hele development team uitgevoerd, want uiteindelijk moeten alle developers met deze techniek gaan werken. We vonden het daarom heel belangrijk dat iedereen een mening zou vormen over de techniek. 

GreenCommerce heeft een aantal features die niet gebruikelijk zijn in Windows applicaties. Denk bijvoorbeeld aan sneltoetsen om snel dingen op te kunnen zoeken of om snel te kunnen wisselen tussen schermen. Al deze features moeten ook mogelijk zijn in het nieuwe framework, want onze klanten zijn hieraan gewend. Deze punten zijn dus ook meegenomen in de tests. 

Terwijl de ontwikkelaars druk waren met de selectie van het framework, was onze UX designer Frank tegelijk bezig met een vernieuwd, digitaal toegankelijk design. Zijn ontwerpen werden meteen meegenomen in de test om te kijken of deze ideeën technisch uit te voeren waren.

Electron JS + Angular kwam goed uit alle tests. Inmiddels zijn we begonnen met het bouwen van een showcase in deze techniek om die later dit jaar aan klanten te kunnen presenteren.